Skip to content Skip to footer

Do kogo na trening GŁOSU?

Zarówno w biznesie jak i wśród artystów sceny od kilku lat obserwuję szybko rosnące zainteresowanie tematyką świadomej pracy nad głosem.

Czym więc najlepiej kierować się kiedy jako laik chcesz po prostu dobrze mówić lub śpiewać? 

Pierwszy wybór nie jest jednoznaczny, ponieważ zależnie od środowiska możesz mieć różne wyobrażenie tego, kto mógłby się najlepiej zaopiekować Twoim głosem.

Z mojego doświadczenia wynika, że kierunek poszukiwań najczęściej zależny jest od Twoich potrzeb. W dużym uproszczeniu, opierając się na rozmowach i obserwacjach zarysowałabym to następująco:

Ludzie biznesu – trener/ logopeda medialny 

Wokalista – nauczyciel głosu/ trener wokalny

Pozostali (nauczyciele i osoby niezwiązane zawodowo z wystąpieniami publicznymi) – najogólniej: logopeda

Z nauczycielem jak z terapeutą: nie zawsze ten pierwszy będzie tym jedynym.

Przyjrzyjmy się więc pokrótce who is who, czyli: czego możesz oczekiwać, czego się spodziewać i czego absolutnie powinieneś/powinnaś wymagać od wybranego przez Ciebie speca od głosu.

Logopeda

To osoba po ukończonych studiach specjalistycznych – absolwent studiów licencjackich, magisterskich lub podyplomowych, tzw terapeuta mowy.

Pomoże Ci, jeżeli masz problem z artykulacją i dykcją, jeśli zmagasz się z niewyraźnym mówieniem, nieumiejętnie wykorzystujesz oddech. Niektórzy logopedzi z powodzeniem zajmują się też wspomaganiem leczenia ortodontycznego.

Trener medialny

Czasami jest to logopeda, ale niekoniecznie. Często trenerem medialnym mianuje siebie osoba, która ma doświadczenie w pracy na scenie i zna wymagania takiej pracy. W wielu przypadkach może ona przygotować do emocjonalnego dźwignięcia wystąpienia oraz pokazać sposoby i metody, które jej osobiście pomogły w pracy.

Trener głosu (wokalny)

To osoba zajmująca się głównie szkoleniem głosu w śpiewie. Jako wokaliści takie osoby często podejmują się również uczenia ludzi mowy, wykorzystując swoje umiejętności pracy (z) głosem. Chociaż oficjalnie istnieje zawód nauczyciela śpiewu lub emisji głosu w mowie, nie jest rzadkością, że trenerami głosu mianują się osoby, które nie mają przygotowania muzycznego/ pedagogicznego.

Niezależnie od tego do kogo skierujesz swoje kroki, przed wizytą postaraj się zasięgnąć opinii od osób które mogły się mierzyć z podobnymi do Ciebie problemami i oczekiwaniami.

I choć wprawdzie nie dyplom czyni człowieka specjalistą, to warto zorientować się jakie ma wykształcenie i kompetencje. Znam osobiście ludzi chwalącymi się dziesiątkami dyplomów, które otrzymali po kursach korespondencyjnych, które w żaden sposób nie wsparły ich świadomości i znam prawdziwych speców z powołania, którzy nigdy nie szczycą się osiągnięciami a wkładają ogrom energii, i masę wiedzy w prowadzenie zajęć.

W tym całym rozwoju, chciałabym Cię zachęcić do dania sobie czasu na znalezienie specjalisty, z którym poczujesz się dobrze, bezpiecznie i z którym znajdziecie wspólny język. Z nauczycielem jak z terapeutą: nie zawsze ten pierwszy będzie tym jedynym. Być może człowiek z którym podejmiecie pracę będzie z Tobą tylko na jakiś czas, a być może współpraca będzie tak owocna, że już na zawsze stanie się Twoim mentorem i bezpieczną przystanią, kiedy będziesz potrzebować wsparcia już w zawodowej pracy głosem.

Życzę Ci powodzenia, odwagi i wspaniałych doświadczeń w odkrywaniu Twojego prawdziwego głosu.