Skip to content Skip to footer
Maja Wojnarowicz zawodowo
Maja Wojnarowicz

Zawodowo

Nazywam się Maja Wojnarowicz i praktycznie od dzieciństwa sama pracuję głosem. Zawodowo przeszłam długą drogę – od śpiewaczki operowej na pełen etat po nauczyciela pracy z głosem, logopedę i neurologopedę. Obecnie oprócz warsztatów głównie zajmuję się prowadzeniem zajęć indywidualnych –  lekcji śpiewu i terapii głosu. Kiedyś to było ostatnie co chciałam robić, ale później okazało się, że właśnie taka współpraca przynosi mi najwięcej radości i satysfakcji. Po latach w świecie muzyki, dopiero to dało mi poczucie, że robię coś co ma naprawdę sens!

Wiele lat w edukacji muzycznej i pracy na scenie w różnych teatrach i zespołach dało mi ogromną wiedzę na temat specyfiki środowiska i jego wymagań dla artysty.

Te doświadczenia dają mi mocny, głęboki fundament, który ukształtował moje podejście do pracy głosem i przygotowania do występów publicznych. Znając realia pracy na scenie i wiedząc jak wiele czynników składa się na prawidłową (czyli swobodną, bezbolesną i dającą radość) pracę głosem, pracuję w ujęciu holistycznym. W ogromnym szacunku i zrozumieniu dla naszej natury, fizjologii, biomechaniki. A sposoby pracy zawsze dobieram indywidualnie do każdej osobowości i każdego przypadku. Bo tak jak każdy z nas jest inny, tak samo są inne potrzeby każdego głosu.

Współpracuję z lekarzami, fizjoterapeutami, osteopatami, ortodontami, psychologami, bo wiem, że czasami jedna głowa to za mało.

Zajmuję się przeróżnymi przypadkami:

 • rehabilituję zaburzenia głosu takie jak niedomykalność strun, guzki, polipy.
 • pomagam postawić głos na nowo przy uszkodzeniach mechanicznych w wyniku urazów i interwencji chirurgicznych (np. porażenie krtani i aparatu mowy), i po operacjach usunięcia części aparatu mowy, ale też operacjach, które zostawiają blizny co prowadzi do napięć w ciele.
 • pracuję nad wokalem i emisją z wokalistami i aktorami, lektorami oraz z cudownymi ludźmi, którzy po prostu kochają śpiewać i głosem wyrażają siebie
 • stabilizuję oddech z instrumentalistami grającymi na instrumentach dętych oraz u pacjentów z zaburzeniami oddychania o różnej etiologii
 • pomagam mówcom i ludziom biznesu w osadzeniu głosu i uwolnieniu napięć podczas występów publicznych
 • prowadzę osoby z dysfonią psychogenną (utrata głosu lub jego zaburzenie w wyniku emocji, również w doświadczeniu traumy)
 • wspieram osoby transseksualne w procesie korekcji płci czuwając nad prawidłowym przestawieniem głosu
 • otwieram nowe możliwości gdy głos brzmi za wysoko/ za nisko/ nie ładnie
 • czuję, rozumiem i uświadamiam napięcia w ciele, by oddać Ci jak najwięcej Twojej naturalnej swobody
 • ogrom satysfakcji przynosi mi wyprowadzenie dysfunkcji głosu czynnościowych (wynikających z nieprawidłowego używania głosu) i o podłożu psychosomatycznym (to te, na które właściwie medycyna niewiele może zaradzić i często są nawet trudne do wykrycia przez mniej wprawnego lekarza, ale rehabilitacja holistyczna, przynosi wielką poprawę 🙂

Kształciłam się w miejscach takich jak:

 • Akademia Muzyczna im F.F. Chopina, wydział wokalno-aktorski, kierunek śpiew solowy (studia magisterskie)
 • Akademia Pedagogiczna Wiedzy Powszechnej, kierunek logopedia (studia podyplomowe)
 • Akademia Pedagogiczna im. J. Korczaka, kierunek neurologopedia (studia podyplomowe)

Oprócz tego uzupełniłam swoją wiedzę kursami i szkoleniami:

 • Terapia Manualna Krtani ( prof. Jacob Liebermann)
 • Osteopatyczne podejście do zaburzeń psychosomatycznych ( dr Jakub Stępnik)
 • Terapia miofunkcjonalna (kurs certyfikowany ( w ujęciu Anity Knittel)
 • Łańcuchy mięśniowo – powięziowe i manipulacje trzewne
 • Terapia Stawów skroniowo – żuchwowych (różne podejścia)
 • Kinezjotaping teraopeutyczny (prof. Ester du Ru/ Martyna Brychcy)
 • Refleksologia ( m.in. Dien Chan)

Inspirują mnie prace Alexandra Lowena, Davida R. Hawkinsa, Bruce’a Liptona, oraz recall healing, totalnej biologii i energetyki.

A prywatnie...

Jestem mamą 10-letniej wygadanej i rozśpiewanej istoty. Jestem też miłośniczką zwierząt i uwielbiam kontakt z przyrodą. Od zawsze czułam szczególną więź ze zwierzętami, a od pewnego czasu rozwijam swoją szczególną fascynację końmi, z którymi uczę się teraz pracować terapeutycznie.
Mam otwarte serce, uwielbiam ludzi, podziwiam młodzież, szanuję poglądy i potrzeby innych.
Nie lubię polityki, ostracyzmu, agresji, dyskryminacji, przekraczania granic i szufladkowania.
Za mną trudne lata nieudanych związków, destrukcyjnej relacji biznesowej, która prawie zniszczyła moją wiarę w sens istnienia wszystkiego na co przez całe życie pracowałam i sprawiła, że podupadłam na zdrowiu i sile.

Dzięki powrotowi do siebie i dzięki obecności zwierząt w moim życiu zastąpiłam to wszystko wartościowymi relacjami z cudownymi ludźmi, których śmiało mogę kochać, którym zależy tak samo jak mi, z którymi mamy wspólne cele i z którymi możemy bezczelnie marzyć i nie bać się korzystać z darów obfitości.

Wszystkie zmiany zaczęły się dziać we mnie, ale bycie z końmi ośmieliło mnie do Życia i Bycia i tego co przepływa w Tu i Teraz.
Być, zamiast mieć.
Cieszyć się każdą chwilą i doceniać siebie - życzę każdemu z Was.