Ania Kózka

Aktorka, Instruktorka Zajęć Teatralnych 

Mam na imię Anna. Jestem aktorką, instruktorką zajęć teatralnych. 

Czekam na Ciebie, bo jestem otwarta na wszystkich: śmiałych i nieśmiałych, tych którzy marzą o wielkiej karierze aktorskiej i tych którzy po prostu są ciekawi jak tworzy się teatr i chcą sprawdzić czy to dla nich 

Na moich zajęciach będziemy świetnie się bawić, dużo improwizować. Uczyć się budować sceny dwójkowe i grupowe. Ćwiczyć wymowę i głos. A jak już się dobrze poznamy i nauczymy podstaw, wspólnie wybierzemy postaci i improwizując, krok po kroku, zbudujemy autorski spektakl. Wtedy będziemy mogli zaprosić gości i pochwalić się naszą pracą. 

Zajęcia odbywać się będą 1x w tygodniu przez półtorej godziny. Zajęcia dedykowane są dzieciom i młodzieży w przedziałach wiekowych : 7-10, 10-13 Jedna grupa powinna liczyć nie więcej niż 12 osób. 

PROGRAM 

– Rozwijanie umiejętności aktorskich i poznawanie technik gry aktorskiej – Tworzenie autorskich form scenicznych 

CELE rozwój i poprawa sprawności głosu i aparatu mowy (ćwiczenia dykcyjne, oddechowe i impostacyjne) ekspresja i świadomość ciała (ćwiczenia ruchowe, mimiczne, pantomimiczne, ćwiczenia rozwijające rozumienie ruchu) dostrzeganie istoty zjawisk (ćwiczenia na wyobraźnię) wyrażanie uczuć i nastrojów (ćwiczenia ekspresyjne, zadania aktorskie, gry dramowe, gry sytuacyjne) kreatywność, swoboda sceniczna (ćwiczenia improwizacyjne) praca grupowa (ćwiczenia na wyrobienie odpowiedzialności grupowej) praca nad postaciami głośne czytanie i podawanie tekstu z pamięci poznawanie sposobów interpretacji tekstów 

KORZYŚCI 

Poprzez ćwiczenia gry aktorskiej i tworzenie etiud teatralnych uczymy się wypowiadania na forum bez skrępowania, oswajamy z tremą i uczymy się ją przełamywać. Rozwijamy kreatywność, wyobraźnię, ekspresję. Ćwiczymy skupienie, doskonalimy płynność mówienia. Uczymy się pracy w grupie. Poprzez przyjmowane na siebie role poznajemy inny punkt widzenia. Nabywamy świadomości siebie i swoich predyspozycji. 

ZAJĘCIA: 

rozgrzewka ćwiczymy/rozgrzewamy aparat mowy, głos i ciało 

zadania aktorskie, gry dramowe, improwizacje, praca z tekstem i nauka budowania postaci rozwijamy skupienie, wyobraźnię, kreatywność, intuicję, spontaniczność, odwagę sceniczną, umiejętność budowania dialogu, świadomość siebie i swoich predyspozycji, poszerzenie gamy/różnorodności środków wyrazu, umiejętność podawania tekstu w interesujący sposób, umiejętność improwizacji, umiejętność wcielenia się w postać. Wprowadzanie pojęć takich jak intencja, monolog wewnętrzny, świadome budowanie atmosfesry. 

praca nad przygotowaniem formy scenicznej Praca nad pokazem scala w sobie umiejętności nabyte podczas rozgrzewek i ćwiczeń. Możliwość występu publicznego mobilizuje i często sprawia że dajemy z siebie więcej. Może się okazać, że niektóre osoby dopiero podczas występu ośmielają się i odkrywają ukryte dotąd zdolności. 

Przygotowany pokaz będzie w dużej części składał się z autorskich tekstów wypracowanych podczas zajęć – improwizacji, etiud i ćwiczeń aktorskich. 

PODZIAŁ GRUP: 

Założenia są takie same przy prowadzeniu każdej grupy – jednak wymagania, poziom proponowanych zadań i pogłębianie ich, będzie się różniło w zależności od wieku uczestników. 

W grupie 7 – 10 główny nacisk będzie położony na zabawę: uczymy się – bawiąc się. Praca nad pokazem nie będzie zajmująca a przyjemna. Postaci i teksty są autorskie, wynikają z zabawy. Pokażemy, że konstruowanie postaci nie jest takie trudne, a budowanie sceny to wynik czystej kreatywności. 

W grupie 10 – 13 wprowadzamy teatralne i aktorskie pojęcia. Uczymy się techniki, pracy w grupie i dużo improwizujemy. Z improwizacji wyłaniają się postaci nad którymi będziemy pracować i teksty, które wspólnie spiszemy. Prezentujemy całkowicie autorski spektakl. 

O MNIE: 

Anna Kózka 

Jestem aktorką. Ukończyłam Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im L. Solskiego we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobyłam na deskach warszawskich teatrów (Dramatycznym, 6 piętro, Capitol, Laboratorium Dramatu, Teatrze Kamienica i innych) a także na planach filmowych (m.in. Pierwsza Miłość, Na wspólnej, Na dobre i na złe, O mnie się nie martw). 

Doszkalałam się także na warsztatach z techniki Czechowa i z improwizacji. 

Jako instruktor zajęć teatralnych od 5 lat prowadzę grupy i warsztaty teatralne. Piszę autorskie teksty dla dzieci i młodzieży, reżyseruje spektakle teatralne. 

Mam na koncie zajęcia teatralne z młodzieżą i dorosłymi m.in. w: CKW Wilanów AktorStudio The British School Collegium Civitas Akademia Multiart szkoła Artystyczna / AMA film school w Krakowie 

Warsztaty: LO im. Dobiszewskiego w Warszawie W ramach programu Lato w mieście Warsztaty edukacyjne dla dzieci w Teatrze Roma Cykliczne przygotowywanie studentów do szkół teatralnych